Konya Kitap Günleri 1 Nisan a Kadar Kitapseverleri …

20.03.2018

Kişi Okumuş

0 Yorum

Konya Kitap Günleri  1 Nisan a Kadar Kitapseverleri …

Konya Kitap Günleri’ 1 Nisan’a kadar kitapseverleri ağırlayacak

Kumbaralar bu kez kitap için açıldı

Konya, Anadolu’nun en büyük kitap fuarının kapılarını kitap severler için açtı. ‘Konya kitap okuyacak’ sloganı ile 5 bin metrekare alana kurulan kitap fuarı 1 Nisan Pazar gününe kadar kitapseverleri ağırlayacak. UNESCO 2020 Dünya Kitap Kenti adayı olarak ülkemizi temsil edecek Konya’nın dünya ülkeleri karşısında en güçlü aday olduğunu belirtildi. 223 Yayınevi 151 yazar ve 351 etkinliğin yapılacağı fuarın ilk gününde 7 bin öğrenci ziyaret ederken öğrencilerin daha önceden dağıtılan kumbaralarını getirip biriktirdikleri harçlıklar ile kitap almaları büyük dikkat çekti.

Konya Kitap Günleri’nin açılışına Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ve Eğitimevi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ortadeveci katıldı. Ünlü yazarlardan Ahmet Ümit, Rasim Özdenören, Yavuz Bahadıroğlu, Asım Gültek, Kamil Çakır ve Ayşe Hale gibi renkli isimler Kitap fuarında onur konuğu ve imza töreni düzenledi.

 

ÇOCUKLAR KUMBARALARINI KİTAP ALMAK İÇİN AÇTILAR

Kitap fuarı öncesi 200 bin kumbara ilköğretim okullarındaki öğrencilere dağıtılarak çocukların kitap fuarı öncesinde harçlıklarından birikim yapmaları sağlandı. Fuarın açılış gününde binlerce çocuk kumbaralarını bu kez kitap almak için açtı. Kumbaralardan çıkan paralar ile sevdikleri kitapları temin edebilmek için adeta birbirleriyle yarıştı.

‘KONYA 2020 DÜNYA KİTAP BAŞKENTİ OLACAK’

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek “UNESCO 2020 Dünya Kitap Başkenti Türkiye adayı olan ve dünya ülkelerinin karşısında da en güçlü olan Konya’mızın, Türkiye’nin gururu olması için tüm çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu çerçevede Anadolu’nun en iddialı ve kapsamlı bir kitap fuarına imza atmanın mutluluğu içindeyiz. Aynı zamanda Konyamız kütüphane bakımından en zengin ilimiz konumunda” diye konuştu.

‘KADINA ŞİDDET VE ÇOCUK İSTİSMARINI KİTAP OKUYARAK AŞALIM’

Türkiye’nin en ünlü yazar ve şairlerin Konya Kitap Günleri’nde görme fırsatı bulacak kitap severler okudukları kitapları da yazarlarına imzalatma şansı yakalayacak. Açılış gününde ise polisiye yazar ve şair Ahmet Ümit için binlerce hayranı kitaplarını imzalatmak için uzun kuyruklar oluşturdu. Ahmet Ümit, “Fuarda olmaktan mutluluk duyduğunu bu festivallerin yurt çapında yaygın olması gerektiğini söyledi. Ahmet Ümit, “Kadına şiddet başta olmak üzere çocuklarımıza yapılan cinsel istismar ve tüm kötülükler ancak kitap okumakla ve kültür faaliyetlerinin artması ile son bulacağına inanıyorum. Tüm cehaletlerin başında kitap mahrumiyeti bulunuyor. Artık kitapları bol bol okumalı ve kitap fuarlarının yaygınlaştırılması çok önem arz etmektedir’ diye konuştu. fuarda 250 bin öğrenci ve toplamda 5 yüz bin ziyaretçi hedeflenmekte.” dedi.

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz