Türkiye de 4.9 Milyon Ekmek İsraf Oluyor

10.04.2018

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye de 4.9 Milyon Ekmek İsraf Oluyor

Türkiye’de 4.9 milyon ekmek israf oluyor (HD)

Türkiye’de 4.9 milyon ekmek israf oluyor

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ufuk Tansel Şireli, Türkiye’de yılda 4.9 milyon ekmeğin, dünyada ise 37 milyon ekmeğin israf edildiğini belirtti. Şireli, Dünya’da 750-800 milyon aç insan var. Attığınız bir gıdanın, başkasının karnını doyurabileceğini düşünmek önemli bir noktadır. Dünya nüfusunun 12’de 1’i, atılan gıdalarla beslenebiliyor. dedi.

Son yıllarda ön plana çıkan gıda kaybı ve israfı konularını değerlendiren Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ufuk Tansel Şireli, Türkiye’de ekmek israfıyla ilgili belirli çalışmaların yapıldığını, yılda 2 milyona yakın ekmek israfının önlenmeye çalışıldığını kaydetti. Gıda kayıplarının önleme çalışmalarının hem ekonomik açıdan hem de ulusal kaynakların yanlış kullanılmaması açısından önemli bir faktör olduğunun vurgulayan Şireli şunları söyledi ‘Yılda 2 milyon hedefe yakın ekmek israfı da önlenmeye çalışıldı. Bu hem ekonomik açıdan büyük bir kazanım, hem de ulusal kaynakların yanlış kullanılmaması açısından da önemli bir faktör. İsraf konusunda özellikle toplumsal boyutta davranışsal alışkanlıklar var. Günlük olarak evimize aldığımız ekmeklerin muhafazasından tutun da, paketlenmesine, saklanmasına kadar. Geçtiğimiz yıllar içerisinde kaybedilen, kazanılan ekmeklerle veya ürünlerle yüzlerce okul, yüzlerce köprü, onlarca bina ve fabrika yapılabilirdi. İşte biz bu yüzden bunları dile getirmeye çalışıyoruz. Bunlardan ülkenin karlı çıkmasına çalışıyoruz.ö

 

4.9 MİLYON EKMEK İSRAFA UĞRUYOR

Ülkemizde 4,9 milyon adet ekmeğin israfa uğradığını belirten Şireli, Kayıp olarak baktığımızda geçtiğimiz yıllar içerisinde 4.9 milyon adet ekmek israf ediliyordu. 2 yıldır ekmek israfına yönelik sürdürülen çalışmalarla, israf önlenip bu sayı en aza indirilmeye çalışılıyor dedi.

DÜNYA’DA 800 MİLYON AÇ İNSAN VAR

Çöpe giden gıdayla başkasının karnının doyurabileceğini düşünmenin, önemli bir duyarlılık olduğunun altını çizen Prof. Dr. Şireli, ‘Dünyada 750-800 milyon aç insan var. Sizin attığınız bir gıdanın, başkasının karnını doyurabileceğini düşünmek önemli bir nokta. Bu boyutta baktığınızda dünya nüfusunun 12’de 1’i atılan gıdalarla beslenebiliyor. Bugün sadece ekmek boyutunda baktığımızda yılda 37 milyon adet ekmek israf ediliyor, bu da ciddi bir rakam. Bu kadar toplumda aç insan, ekonomik gelir düşüklüğü varken, bunun değerlendirilmemesi önemli bir kayıpö diye konuştu.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz